41 yıl sonra CHP Elazığ’dan bir milletvekili çıkarttı ve CHP Elazığ il örgütünde bir türlü sular durulmadı. Görüştüğümüz eski parti il ve ilçe yöneticileri milletvekili çıkarttıklarına hiç sevinemediği gibi “keşke çıkmasaydı” cümlesi hemen her CHP’linin dilinde son cümlesi oldu.

Ne oldu da, CHP Elazığ il teşkilatı bu duruma geldi?

2018 seçimleri için henüz tarih belirlenmişti ki, Gürsel Erol Tunceli milletvekili olarak Tunceli’den tekrar aday olma isteği; Tunceli halkı ve Tunceli teşkilatı tarafından olumsuz karşılanması üzerine “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi nedeniyle” ittifak avantajını kullanarak seçilebileceğini düşünerek Elazığ il teşkilatı ile bağlantı kurmaya, Tunceli milletvekili olduğu dönemde Elazığ’a sadece Tunceli’ye gitmek için Havaalanını kullanmak için geldiği, örgüte dahi uğramadığı söyleniyor.

Gürsel Erol Tunceli’den milletvekili adayı dahi yapılmayacağını anlayınca Elazığ teşkilatını sürekli ziyaret ederek buradaki kendisi hakkında 1992-1995 arası il başkanlığı yaptığı dönemlerdeki bıraktığı kötü algıyı yıkmak ve yeni bir sayfa açarak milletvekili adayı olabileceğini biliyordu. Dönemin İl başkanı Zeki Kaplan’a “ben aday olursan 2 milyon lira kendi cebimden harcayacağım” diyerek partinin tek kuruşunu kendi kampanyamda kullanmayacağım, yeter ki beni 1’ci Sıra aday gösterin demesi; aslında yaptığı planın tutması halinde Zeki Kaplan başta olmak üzere parti içinde Alevi, sol, sosyal demokrat ve Kemalist tabanı zaman içerisinde nasıl tasfiye edeceğini planlamış sadece fırsat bekliyordu.

Tunceli il örgütü Gürsel Erol’u Elazığ’a bir konvoy ile getirdiğinde Tunceli yöneticilerinden biri “biz kurtulduk, Allah size yardım etsin. Bu adam bozguncu dikkatli olun”. Diye uyarması dikkat çekiciydi.

Gürsel Erol 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili seçildiğinin ertesi günü Genel Merkez ve Genel Başkan hakkında zehir zemberek bir açıklama yapması sadece Elazığ il örgütünü değil, tüm Türkiye’yi şaşırttı. Gürsel Erol’un bu çıkışı sonrasında İl başkanı örgüt yöneticilerini toplayarak Genel merkeze gidip örgüt olarak Genel merkezin yanında olduğunu açıklaması, Gürsel Erol’un örgüt içinde kendisine destek veren yönetici olmadığını görmesi ve geri adım atarak Genel Merkez yöneticilerinden özür dilemesi ve kendisinin af edilmesini istedi. Ancak Yüksek Disiplin Kurulu devreye girmişti!

Gürsel Erol ihraç edilecekti!

Yüksek Disiplin Kurulu Gürsel Erol hakkındaki ihraç kararı çıkmıştı. Gürsel Erol Genel başkan Kılıçdaroğlu’nun yanına giderek kendisinin af edilmesini istediğinde Kılıçdaroğlu Elazığ İl başkanlığını göstererek il yönetiminden kendisinin ihraç edilmesini istemedikleri hakkında karar alması ve tüm yöneticilerin altında imzasının olmasını istedi. İhraç edilmemesi için Elazığ il başkanlığına gelerek tüm yöneticilerin önünde; ben hata yaptım, partimden ihraç edilmek istemiyorum, il başkanı ve tüm yöneticilerden özür dilerim, beni af edin! Cümlesi ile partiden özür dileyerek ihraç kararının önüne geçti.

Gürsel Erol bu durur mu?

Gürsel Erol Örgütten bağımsız çalışmalara başladı. İl başkan ve yöneticilerinin aralarında değişik nifaklar sokarak parti içinde çatışmalar yaratma girişimleri sonuçsuz kalınca yerel TV kanallarına çıkarak Partiyi zübükler ele geçirmiş cümlesiyle ikinci bir çıkış yaptı.

Parti içinde kendisine yakın olarak birkaç kişi bulmuş, partiden bilgi akışı sağlamıştı. El altından il yöneticilerine “Zeki Kaplan’ı düşüreceğiz” mesajları gönderiyordu.

Gürsel Erol parti içine ne kadar nifak tohumu ekse de bir türlü bu tohumlar yeşermiyor, istediğini elde edemiyordu. Zeki Kaplan görevden alındıktan sonra atanan Yavuz Doğdu üzerinden parti içindeki hâkimiyetini güçlendirip, il, merkez ilçe ve kadın kollarını kendi denetimine alarak partinin tek hâkimi olduğunu ilan edip “kim sosyal medyada yâda basında benim aleyhimde tek kelime yazar, söyler ise partiden atılacak” parti içinde kendisine biat edenlere açıklamasıyla birlikte atanan il başkanı demokrasinin kılıcını eline alarak faşizan bir tutumla üye ve delegeleri susturma ve sindirmeye başladı.

Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ il örgütü faşist bir partinin yaptığı gibi, insanları mezhep olarak ayırma yoluna gitmiştir. Alevi, sol, sosyal demokrat ve Kemalistler partiden ihraç ediliyor. Bunun yerine Alevi ve sol karşıtları ülkücüler partiye dolduruluyor.

20 Ağustos 2021 günü il disiplin kurulundan çıkarttığı iki il başkan adayı ve gençlik kolları başkanının kesin ihraç ve 42 il delegesi hakkında disiplin işleminin başlatılması Elazığ’da Gürsel Erol darbesi olarak algılandı. Disiplin kurulunun 45 kişi hakkındaki kararına ve isimlere bakıldığında Alevi, sol, sosyal demokrat ve Kemalistlerin olduğu, yıllarca partinin değişik kademelerinde hiçbir disiplin soruşturması geçirmeyen kişiler olduğu, alınan bu kararın anti demokratik ve faşizan bir tutum olduğu görülmektedir.

Hala umut var!

CHP Elazığ il teşkilatı eski üyeleri ve delegeler ile görüşmemizden çıkan sonuç: Gerek disiplin süreci yaşayan il başkan adayları, gerekse il delegeleri bu oyunu boşa çıkaracaklarına olan inançlarını koruduğunu, hukuk karşısında mevcut disiplin kurulu ve il yöneticilerinden hesap soracaklarını, bu süreç sonrasında mağduriyet yaşayan her CHP’li bu mağduriyet nedeni ile disiplin kurulu başkan ve üyeleri ile il başkanı ve il yöneticileri hakkında yüklü maddi ve manevi tazminat davaları açarak süreci kapatacaklarını, bir daha böyle bir şey yaşanmaması için başın önünde bu isimleri ifşa edecekleri hakkında kararlı olduklarını söyledi.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?