16.Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumda anayasa değişikliği için sandığa giden vatandaş ekonomik sorunların daha hızlı çözüleceği, ülkenin kalkınma hamlesi ile bir sıçrama yapacağı, özgürlüklerin gelişeceğini düşünerek iktidarın isteklerini kabul ederek %51,48 oy oranı ile ülkeyi Ak Parti’ye teslim etti.

Türkiye 16 Nisan referandumundan önce parlamenter sistemde yönetiliyordu. Parlamenter sistemin gereği olarak meclisi’nden çıkar bir başbakan ve bakanlar kurulu kurduğu hükümet ile muhalefete hesap vererek ve muhalefetin sorularını yanıtlayarak ülkeyi yönetirdi.

16 Nisan 2017 tarihinde önümüze getirilen anayasa değişikliği çerçevesinde yurttaşa anlatılan sorunlara daha hızlı çözümün ancak ve ancak başkanlık sistemi ile geleceğini, başkanlık sistemi ile Türkiye’nin bir anda şahlanacağı anlatıldı.

Bugün referandumun 4 yılını doldurmuş olmasına rağmen, ulke ekonomide dibe vurmuş, özgürlüklere pranga vurulmuş, sistemin verdiği yetki ile ülkenin tek sahibi cumhurbaşkanı olmuş durumunda.

Meclis itibar kaybına uğramış, atanmış bakanlar muhalefet liderlerine ve muhalefet partilerine hakarette yarışır olmuş. Eğitim sistemi ak parti iktidarında neredeyse her alan tarafından değiştirilerek ülkenin geleceği olan gençler eğitimsiz ancak diplomalı birer işsiz birey olarak yaşamını sürdürmekte.

Tek adam yönetimi ülkeyi ekonomik, siyasal ve sosyal olarak krize sürüklerken, dış baskılara da açık bir duruma getirmiştir.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?