Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi tarafından çıkartılan millet dergisi özel sayı çıkararak derginin konusunu “kadın milleti” olarak seçti.

Türkiye’de kadın cinayetlerini konu alan millet dergisinin özel sayısı, İstanbul sözleşmesine vurgu yaparak sözleşmenin bizim için hala yürürlükte olduğu, AKP iktidarının sözleşmeyi feshetmesin imkansız olduğunu, kadının daha çağdaş bir hayat yaşaması için Cumhuriyet Halk Partisi’ni elinden gelenin en iyisi yapacağını belirterek, kadın cinayetlerini son bulması için İstanbul sözleşmesi’nin korunacağını belirtti.

Millet dergisi her sayıda değişik konuları işlerken, son sayısını kadın milleti başlığı ile çıkartarak İstanbul sözleşmesine vurgu yaptı.

Millet dergisi ile ilgili yapılan açıklamada “Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, parlamentodan oy birliğiyle geçen sözleşmeden adeta 42 milyon Türk kadınına ihanet ederek alınan bu “tek taraflı çıkma” kararının iptali istemiyle Danıştay’a başvuruda bulundu. 

İnsan haklarına dair sözleşmeler, hak ihlallerini tümüyle engellemeyebilirler ama yoklukları hak ihlallerini garantiler… Şüphesiz ki bu tek taraflı çıkma kararına ilişkin Danıştay kararı her ne olursa olsun tek adamın dayatmaları kadınlar nezdinde “yok” hükmündedir. 

Dergimizin “Kadınlar 1’den Büyüktür” başlığını taşıyan bu özel sayısını, ‘İstanbul Sözleşmesi’ne ve CHP Kadın Kolları’nın başlattığı YaşamHak projesine ayırdık. 

YaşamHak projesi kapsamında Türkiye’nin 81 ilini dolaşma kararı alarak yollara çıkan Kadın Kollarımızı ve kadınların yaşam hakkı için mücadele eden tüm yol arkadaşlarımızı selamlıyoruz” diyerek kadınların mücadelesisinin süreceği vurgulandı.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?