Rusya, Kırım ilhakından sonra Ukrayna’dan Donbas bölgesinde de hakimiyet istediğini, sınıra 100 bin kişilik kuvvet ve zırhlı araç sevketmesiyle dünyaya adeta ültümatom verdi. ABD, Rusya’nın hamlesine karşın, İstanbul boğazından savaş gemilerini Karadeniz sularına sokmakla karşı hamle yaptı. İkinci dünya savaşı sonrasıda ki soğuk savaş geri geliyor gibi. Ukrayna iki büyük devletin oyun bahçesine dönmek üzere.

Amerika son 40 yıldır dünya hakimiyetini elinde tutmak ve etkinliğini kaybetmemek düşüncesiyle Afganistan, Irak, Suriye gibi ülkelerde askeri harekat ve işgaller “demokrasi gerirme bahanesi” ile kendisini tek hakim güç ilan etmişti. Rusya ve Çin’in hergün biraz daha güçlendiğini, bir zaman sonra kendisinin karşısına bu iki güçten birinin mutlaka çıkacağını düşünmedi demiyorum, ancak bu kadar erken beklemiyordu.

Amerika Afganistan, Irak ve suriye ile ilgilenirken Rusya Ukrayna içindeki taraftarlarını örgütleyerek Kırım’ı ilhaka götüren hamle ile Amerika’ya önemli bir gol attı. Tabii ki, burada Rusya açısından Türkiye ve montrö çok önemli. Montrö Karadeniz’e kıyısı olan ülkeleri, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin saldırısından koruduğu için burada Rusya kendini güvende hissediyor.

Amerika, Ukrayna için savaş gemilerini Karadeniz’e çıkartması aslında Rusya için hiç bir anlam ifade etmiyor. İki tane orta ölçekli savaş gemişi Rusya’nın donanması için zararsız olarak tabir edilebilecek ölçektedir. ABD gemileri Ukrayna’ya pisikolojik destek olarak gönderdiği açıktır.

Soğuk savaş geçmişte gördüğümüz gibi pisikolojik bir savaş olarak karşımıza çıkacak. Belki ABD ve Rusya hiç bir zaman karşı karşıya gelmeyecek, ancak gerilimi yüksek tutarak psikolojik üstünlüğü kaptırmamaya çalışacak. Filler çarpışırken karıncalar ezilecek.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?