Cumhuriyet Halk partisi Elazığ eski il başkan adayı Avukat Bülent Seçkin Düztaş bu günlerde çokça konuşulan erken seçim olup olmayacağına verdiği cevaplar.

Değerlendirmelerini 3 soru ile başlayan Düztaş kendi sorularını cevaplandırmaya çalıştı.

Düztaş,

Erken secim olacak mı?

İktidar değişir mi?

Ne yapmalı?

Öncelikle 2021 yılında erken seçim olmaz, ancak Türkiye’de her an seçim atmosferine girilebilir. Akp ve Mhp erken seçim ortamına ülkeyi sokmaları için ya milliyetçi ya dinci bir çıkış bulması ve vatandaşa gazı vermesi gerekiyor. Bir terör operasyonu bir Ayasofya gazı verip seçime gidebilir. Yerel seçimlerde Chp nin kazandığı illerin hızlıca pasiflestirilmesi yolunu seçenekler. Halka yardim yapmaları engellenecek.

Peki diyelim erken seçimde ya da normal zamanda yapılacak seçimde iktidar değişir mi? Üzülerek söylüyorum çok zor. Akp yüzde ellileri bulmasına gerek duymuyor. İktidarda kalmak icin Akp örneğin yüzde 20 oy alacaksa yüzde 20 alan iktidar olur. Yuzde 30 alan olamaz diye yasa çıkarabilir. Yasal bir durum diyebilir. Ya da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Akp den baska kimse iktidar olamaz diyebilir. Diyelimki böyle bisey oldu. ne yapabilirsiniz. Benzer şeyler olmuyor mu.

Seçim çalışmaları genel merkez tarafından yönlendiriliyor, yerelde üretkenlik zayıf, neredeyse yok. Çok radikal değişimler gerekiyor, işcinin, köylünün, esnafın yanında olmak gerekiyor. Ticaret odası başkanını ziyaret etmiyeceksin ticaretle uğraşan esnafi ziyaret edeceksin, yüzbinler kazanan oda başkanlarını değil oda üyelerini ziyaret edeceksin, yandaş sendika-sarı sendikayi ziyaret etmiyecek onu elestireceksin, yandaş medyayı yok sayacaksın gerekirse halkın sesini duyuracak medyayı oluşturacaksın.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?