Muğla’nın Bodrum ilçesinde bir evin temel kazısı sırasında bulunan 2 bin 400 yıllık lahitin kapağı bugün ilk kez açıldı. Bir kadın bir erkek iskeleti ile takı ve kişisel eşyalar çıktı. Lahitin açılışın izlemek isteyen Bodrumlular evlerinin çatılarına akın etti.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Yokuşbaşı Mahallesi Cevat Şakir Caddesi’ndeki  Şubat ayında başlayan bir evin temel kazısında 8 Mart tarihinde tarihi eser bulunması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi inşaatı durdurarak kazı ve kurtarma çalışmaları başlattı. Yaklaşık 550 metkarelik alanda bulunan mezarlar  teker teker açılırken M.Ö. 400 yıllarına  ve Kral Mousolos Dönemi’ndeki Karya Uygarlığı’na ait bir lahit mezar bulundu. Yapılan çalışmalarda lahitin yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki mermer kapağı açılır hale geldi.

LAHİT 2 BİN 400 YIL SONRA İLK KEZ AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, AKP İlçe Başkanı Osman Gökmen, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Tayfun Selçuk ile arkeologlar ve tarihçilerin bulunduğu tören ile lahitin kapağı bugün vinç yardımı ile açıldı. Yaklaşık 15 dakikada 2 bin 400 yıl sonra ilk kez açılan lahitin içeresinde yan yana yatan bir kadın ve bir erkek, ayrıca kişilere ait önemli eşyalar, takılar olduğu görüldü.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?