Perakende devleri Nike ve H&M, pamuk üretiminde Uygur zorla çalıştırıldığı iddiasıyla ilgili endişelerini dile getirdikten sonra Çin’de bir tepki ile karşı karşıya. Birçok Çinli boykot çağrısında bulundu, ünlüler bağları kesti ve e-ticaret platformları H & M’yi düşürdü.

Birkaç Batılı ülke bu hafta Çin’e yaptırım uyguladı.

Sincan özerk bölgesindeki Uygur Müslüman azınlığa karşı ciddi insan hakları ihlalleri yapmakla suçlanıyor. Çin bunu reddediyor.

Seyahat yasakları ve mal varlıklarının dondurulması gibi yaptırımlar kuzeybatı bölgesindeki üst düzey yetkilileri hedef alıyor.

Aralık ayında BBC, Çin’in Uygurlar da dahil olmak üzere yüz binlerce azınlığı Sincan’ın pamuk tarlalarında el işçiliğine zorladığını gösteren yeni bir araştırmaya dayanan bir araştırmada yayınladı .

Nike ve H&M kendilerini burada nasıl buldu?

Söz konusu açıklamalar geçen yıl şirketler tarafından yapılmış, ancak ancak son günlerde Batı yaptırımlarının açıklanmasının ardından yeniden gündeme gelmiştir.

Her iki şirket de ayrı açıklamalarda, Uygurların Sincan’da pamuk toplamaya zorlandıklarına dair haberlerden “endişe duyduklarını” ve bölgeden ürün tedarik etmediklerini söylemişti.

Ancak en son öfke, bir Çin Komünist Partisi grubu olan Komünist Gençlik Birliği’nin yakın tarihli bir sosyal medya gönderisiyle ateşlenmiş gibi görünüyor.

“Sincan pamuğunu boykot etmek için söylentiler yayarken, bir yandan da Çin’de para kazanmak istiyor mu? Arzulu düşünce!” H & M’in açıklamasının ekran görüntülerini paylaştığı için Çarşamba sabahı mikroblog platformu Weibo’da söyledi.

Devlet medyası o zamandan beri Sincan pamuğunu savunan ve markaları eleştiren kampanyalar başlattı.

Çin devlet medyası CGTN, Weibo hakkında, Sincan’da pamuk toplamanın gerçekliğini gösterdiğini iddia eden bir video paylaştı. Bu video, otomasyon ve Uygur bir çiftçinin yüksek kazanç için orada çalışmak için “savaştıklarını” söyleyen alıntıları içeriyor.

Devlet yayın kuruluşu CCTV, merkezi İsveç’te bulunan çok uluslu bir firma olan H & M’nin (Hennes & Mauritz) “dürüst bir kahraman” olmaya çalışırken “yanlış hesap yaptığını” ve “yanlış eylemleri için ağır bir bedel ödemesi” gerektiğini söyledi.

H&M China, BBC’den gelen soruları henüz yanıtlamadı, ancak şirket Çarşamba günü Weibo’da “Çinli tüketicilere her zaman olduğu gibi saygı duyduğunu” ve “herhangi bir siyasi pozisyonu temsil etmediğini” belirten bir açıklama yayınladı.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?