Avusturalya’da yayımlanan bir raporda kadınlara verilen ücretin erkekden daha az olduğu ve bunun cinsiyet eşitsizliği doğurduğu, bu gidişatın değişmediğini var sayarsak makasın her gün biraz daha artacağı vurgulandı.

Kadınların sosyal hayatta var olabilmesi için erkek ile kadının çalışma hayatında da eşit ücret ile değerlendirilmesinin gerektiği vurgulanarak, kadının hem evde hem işyerinde çalıştığı buna karşın yeterince eşit davranılmadığı belirtildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Federal hükümetin İşyeri Cinsiyet Eşitliği Kurumu ve Curtin Üniversitesi’ndeki Bankwest Curtin Ekonomi Merkezi’nin müdür yardımcısı Prof Rebecca Cassells, 4,3 milyondan fazla Avustralyalı işçiyi kapsayan yedi yıllık kapsamlı toplumsal cinsiyet raporlama verilerinin analizinden bulgular yayınladı.

Tam zamanlı toplam ücrete dayalı toplam cinsiyet ücret açığı geçtiğimiz yedi yıl içinde% 24.7’den% 20.1’e düşerken, farkın tamamen kapanmasının bir çeyrek asırdan fazla sürebileceğini buldular.

Curtin Üniversitesi’ndeki Bankwest Curtin Ekonomi Merkezi’nin müdür yardımcısı Prof Rebecca Cassells: “Tam zamanlı çalışanlar için cinsiyete dayalı ücret açığını kapatmak için çeyrek yüzyıl uzun bir zaman, ancak işyerlerimizde kadınlara ve erkeklere nasıl ödeme yapıldığına ve desteklendiğine daha yakından bakmaya başlarsak oraya daha hızlı ulaşabiliriz” dedi.

“Cinsiyete dayalı ücret açığını kapatmanın en etkili yollarından biri, her yıl kapsamlı bir ücret denetimi yapmaktır. Bunu düzenli olarak yapan şirketlerin, düzenli olarak ücret denetimi yapmayan benzer şirketlere göre cinsiyete dayalı ücret farkını çok daha hızlı bir şekilde daralttığını biliyoruz. “

Rapor, bazı kuruluşların değişimi benimserken, diğerlerinde “cinsiyet ilgisizliği” olduğunu ortaya koydu. Rapor, “Bu ‘cinsiyet ilgisizliği’ genel değişim hızını yavaşlattı” dedi.

“En son veri setimiz, raporlama yapan kuruluşların sürekli olarak ücret açığı denetimleri yapmadığını gösterdi. 2019-2020 raporlama döneminde bize rapor veren şirketlerin neredeyse% 54’ü düzenli bir ücret açığı analizi yapmadı. Bu rapor, her kuruluş için cinsiyete dayalı ücret farkı analizinin gerekli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. “

Cassells, bu ilgisizliği değiştirmek için kültürel değişimin gerekli olduğunu söyledi.

“İş yerlerimizde, evlerimizde ve kurumlarımızda kadına değer veren ve ayrımcılık yapan bir tutum var. Bu tutumlar ve zayıf kültür, doğrudan kadınlara karşı ayrımcı uygulamalara yol açıyor. ” Cassells dedi. “Ancak zorlandıklarında, bir işyerinde veya kurumda sıfır kabul olduğunda ve liderler değiştirileceklerine karar verdiklerinde değiştirilebilirler.”

Rapor, toplum ve kişisel hizmet çalışanlarının Avustralya’daki en düşük ücretli işçilerden bazıları olduğunu, ancak bu düşük ücretli roller içinde bile tam zamanlı çalışan kadınların ortalama olarak erkeklerden yaklaşık% 10 daha az kazanmayı bekleyebileceğini ortaya koydu.

Cassells, “Bu sektördeki işverenlerin, işleri için kadınları ve erkekleri nasıl işe aldıklarına ve ödüllendireceklerine daha fazla uyum sağlamaları gerekiyor” dedi. “Ayrıca bu rollerin değerini ve ücretin bu değeri yansıtıp yansıtmadığını daha geniş bir şekilde yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.”

Rapor, finans, sigorta, kamu hizmetleri ve madencilik şirketlerinin en iyi toplumsal cinsiyet eşitliği uygulamalarına en çok uyan şirketler olduğunu, son yıllarda en büyük iyileştirici madencilik sektörü olduğunu, sağlık ve sosyal yardım sektöründeki işletmelerin ise yalnızca dörtte bir oranında olduğunu buldu. en iyi uygulamaya bağlı kalmak.

Üst düzey pozisyonlardaki kadınlar da biraz daha iyi durumda. Rapor, ortalama yıllık değişim oranının devam etmesi halinde, tam zamanlı yöneticiler arasındaki cinsiyete dayalı ücret farkının 10 yıl içinde ve üst düzey yöneticiler için 15 yıldan daha kısa bir süre içinde ortadan kalkacağını ortaya koydu.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?