Bugün Avrupa Komisyonu bir Dijital Yeşil Sertifika oluşturmayı öneriyorCOVID-19 salgını sırasında AB içinde güvenli serbest dolaşımı kolaylaştırmak için Dijital Yeşil Sertifika, bir kişinin COVID-19’a karşı aşılandığının, negatif test sonucu aldığının veya COVID-19’dan kurtarıldığının bir kanıtı olacaktır. Ücretsiz olarak dijital veya kağıt formatında satışa sunulacaktır. Sertifikanın güvenliğini ve gerçekliğini sağlamak için bir QR kodu içerecektir. Komisyon, tüm sertifikaların AB genelinde doğrulanmasını sağlamak için bir ağ geçidi oluşturacak ve sertifikaların teknik uygulamasında Üye Devletleri destekleyecektir. Üye Devletler, yolcular için hangi halk sağlığı kısıtlamalarından feragat edilebileceğine karar vermekle sorumludur, ancak bu tür feragatleri aynı şekilde Dijital Yeşil Sertifika sahibi yolculara uygulamak zorunda kalacaklardır.

Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Věra Jourová şunları söyledi: “Dijital Yeşil Sertifika, AB vatandaşlarının AB’de serbest dolaşımı desteklemek için uyumlu bir dijital araçtan yararlanmasını sağlamak için AB çapında bir çözüm sunuyor. Bu, iyileşmeyi destekleyen iyi bir mesajdır. Temel hedeflerimiz, veri korumasına tamamen saygı duyan, kullanımı kolay, ayrımcı olmayan ve güvenli bir araç sunmaktır. Ve diğer ortaklarla uluslararası yakınlaşma için çalışmaya devam ediyoruz. “

Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders , “Dijital Yeşil Sertifika ile AB vatandaşlarının ve aile üyelerinin bu yaz güvenli ve minimum kısıtlamalarla seyahat etmelerini sağlamak için bir Avrupa yaklaşımı uyguluyoruz. Dijital Yeşil Sertifika, serbest dolaşım için bir ön koşul olmayacak ve hiçbir şekilde ayrımcılık yapmayacaktır. Ortak bir AB yaklaşımı, yalnızca AB içinde serbest dolaşımı kademeli olarak yeniden tesis etmemize ve parçalanmayı önlememize yardımcı olmayacak. Aynı zamanda küresel standartları etkilemek ve veri koruma gibi Avrupa değerlerimizi temel alarak örnek olarak liderlik etmek için bir şans. “

Bugün Komisyon tarafından önerilen düzenlemenin temel unsurları:

 1. Tüm AB vatandaşları için erişilebilir ve güvenli sertifikalar:
 • Dijital Yeşil Sertifika, COVID-19’dan kurtulmuş kişiler için aşılama sertifikaları, test sertifikaları (NAAT / RT-PCR testi veya hızlı antijen testi) olmak üzere üç tür sertifikayı kapsayacaktır.
 • Sertifikalar dijital olarak veya kağıt üzerinde verilecektir. Her ikisinin de gerekli anahtar bilgilerini içeren bir QR kodu ve sertifikanın gerçek olduğundan emin olmak için dijital bir imza olacaktır.
 • Komisyon bir ağ geçidi oluşturacak ve Üye Devletleri, yetkililerin AB genelinde tüm sertifika imzalarını doğrulamak için kullanabilecekleri yazılımlar geliştirmeleri için destekleyecektir. Sertifika sahiplerinin hiçbir kişisel verisi ağ geçidinden geçmez veya doğrulayan Üye Devlet tarafından tutulmaz.
 • Sertifikalar ücretsiz olarak ve düzenleyen Üye Devletin resmi dilinde veya dillerinde ve İngilizce olarak sağlanacaktır .
 1. Ayrımcılık yapmama:
 • Tüm insanlar – aşılı olan ve olmayan – AB’de seyahat ederken Dijital Yeşil Sertifikadan yararlanmalıdır . Aşılanmamış bireylere karşı ayrımcılığı önlemek için Komisyon, yalnızca birlikte çalışabilir bir aşı sertifikası değil, aynı zamanda COVID-19’dan kurtulmuş kişiler için COVID-19 test sertifikaları ve sertifikaları oluşturmayı da önermektedir.
 • Dijital Yeşil Sertifikaya sahip gezginler için de aynı hak – Üye Devletlerin aşı kanıtı kabul ettiklerinde test veya karantina gibi belirli halk sağlığı kısıtlamalarından feragat etmeleri durumunda, aynı koşullar altında Dijital Yeşil Sertifika sistemi kapsamında verilen aşı sertifikalarını da kabul etmeleri gerekecektir. . Bu yükümlülük, AB çapında pazarlama izni almış aşılarla sınırlı olacaktır , ancak Üye Devletler ek olarak diğer aşıları da kabul etmeye karar verebilir.
 • Diğer önlemlerin bildirilmesi – Bir Üye Devlet, Dijital Yeşil Sertifika sahiplerinin karantinaya almasını veya test etmesini istemeye devam ederse, Komisyonu ve diğer tüm Üye Devletleri bilgilendirmeli ve bu tür önlemlerin nedenlerini açıklamalıdır.
 1. Yalnızca önemli bilgiler ve güvenli kişisel veriler:
 • Sertifikalar isim, doğum tarihi, düzenlenme tarihi, aşı / test / iyileştirme hakkında ilgili bilgiler ve sertifikanın benzersiz bir tanımlayıcısı gibi sınırlı bir bilgi setini içerecektir . Bu veriler yalnızca sertifikaların gerçekliğini ve geçerliliğini onaylamak ve doğrulamak için kontrol edilebilir.

Dijital Yeşil Sertifika, tüm AB Üye Devletlerinde geçerli olacak ve İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre için açık olacaktır. Dijital Yeşil Sertifika, uyruklarına bakılmaksızın AB vatandaşlarına ve aile üyelerine verilmelidir. Ayrıca, AB’de ikamet eden AB vatandaşı olmayan kişilere ve diğer Üye Devletlere seyahat etme hakkına sahip ziyaretçilere de verilmelidir.

Dijital Yeşil Sertifika sistemi geçici bir önlemdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) COVID-19 uluslararası sağlık acil durumunun sona erdiğini açıkladığında askıya alınacak.

Sonraki adımlar

Yazdan önce hazır olması için, bu önerinin Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından hızlı bir şekilde kabul edilmesi gerekiyor.

Buna paralel olarak, Üye Devletler , Dijital Yeşil Sertifikanın zamanında uygulanmasını, birlikte çalışabilirliklerini ve kişisel veri korumasına tam uyumu sağlamak için e-Sağlık ağında kararlaştırılan güven çerçevesini ve teknik standartları uygulamalıdır. Amaç, teknik çalışmanın ve teklifin önümüzdeki aylarda tamamlanmasıdır.

Arka fon

Koronavirüsün yayılmasını sınırlamaya yönelik önlemlere uymak için, AB’deki gezginlerden tıbbi sertifikalar, test sonuçları veya beyanlar gibi çeşitli belgeler sunmaları istendi. Standartlaştırılmış formatların olmaması, gezginlerin AB içinde taşınırken sorun yaşamasına neden oldu. Sahte veya sahte belgelerle ilgili raporlar da var.

25 ve 26 Şubat 2021 tarihli gayri resmi video konferanslarının ardından kabul ettikleri açıklamalarda , Avrupa Konseyi üyeleri aşı sertifikalarına ortak bir yaklaşım üzerinde çalışmaya devam edilmesi çağrısında bulundular . Komisyon, aşı sertifikalarının birlikte çalışabilirliğinin hazırlanması konusunda e-Sağlıktan sorumlu ulusal otoriteleri birbirine bağlayan gönüllü bir ağ olan e-Sağlık Ağı’nda Üye Devletler ile birlikte çalışmaktadır . Yönergeler 27 Ocak’ta kabul edildi ve 12 Mart’ta güncellendi ve güven çerçevesi taslağı 12 Mart 2021’de kabul edildi.

Bugün Komisyon, Dijital Yeşil Sertifika için ortak bir çerçeve oluşturan bir yasama teklifini kabul etti. Komisyon ayrıca, Dijital Yeşil Sertifikanın Üye Devletlerde veya Schengen Bağlı Devletlerinde ikamet eden AB vatandaşı olmayanlara ve diğer Üye Devletlere seyahat etme hakkına sahip ziyaretçilere de verilmesini sağlamak için tamamlayıcı bir öneri kabul etti. Yasal nedenlerle vatandaşları ve AB vatandaşı olmayanları kapsayacak ayrı teklifler gereklidir; Sertifikaların amacı bakımından vatandaşlara ve uygun AB vatandaşı olmayanlara muamelede herhangi bir fark yoktur.

Üye Devletler tarafından bize sağlanan seyahat kısıtlamalarının yanı sıra koronavirüs önlemleriyle ilgili en son bilgiler AB’yi Yeniden Aç platformunda mevcuttur .

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?