Yargıtay 16. Ceza Dairesi, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 21 Şubat 2018’de ‘PKK/KCK propagandası yapma’ suçlamasıyla verdiği iki yıl altı ay hapis cezası kararını oy çokluğuyla onadı. Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek verilen ceza nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararına karşın Gergerlioğlu 1 yıl 10 ay 17 gün cezaevinde kalacak.

Kocaeli başsavcılığı, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen tıp doktoru Gergerlioğlu hakkında 4 Ağustos 2017’de iddianame hazırladı. İddianamede sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Gergerlioğlu’na zincirleme bir şekilde ‘PKK/KCK propagandası yapma’ suçlaması yöneltilmiş, 13 yıla kadar hapsi istenmişti. Peki bu sosyal medya paylaşımlarında ne yazıyor?

Söz konusu paylaşım 9 Ekim 2016’da PKK’nın Hakkari saldırısı ile ilgiliydi. Gergerlioğlu, o sırada Kocaeli’deki SEKA Devlet Hastanesi’nde göğüs hastalıkları doktoruydu ve aynı zamanda Kocaeli Barış Platformu sözcüsüydü.

Bu paylaşım nedeniyle Gergerlioğlu aynı gün Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin açtığı soruşturma kapsamında valilik tarafından kamu görevinden açığa alındı. Gergerlioğlu hakkında o dönem paylaşım nedeniyle bir linç kampanyası başlatılmış, birçok kurum tarafından hakkında suç duyurusu yapılmıştı.

Savcılığın iddianamesinde bu paylaşımla ilgili Gergerlioğlu’nun ‘terör örgütü bayrağını meşrulaştırmaya çalıştığı’ iddia edildi. 

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?