Özel güvenlik personelleri, ilgili yasalarda düzenleme yapılıp kendilerini de yıpranma payı verilmesini istiyorlar

Haber2021.com haberine göre,  Coronavirüs salgınında en ön cephede olan iş kollarından özel güvenlikler sorunlarını Haber2021’e anlattılar. DİSK’e Bağlı Güvenlik-Sen Genel Başkanı Serdar Aslan salgının güvenlik emekçileri üzerindeki etkisinden bahsederek: “Biliyorsunuz birçok iş kolunda esnek çalışma modeline geçildi. Ama güvenlik ve sağlık bu modelin dışında kaldı. Bu süreçte güvenlikler acısından ciddi koruyucu ekipman sorunları yaşandı” dedi.

DİSK Güvenlik-Sen Başkanı Serdar Aslan özel güvenlik emekçilerinin yasal güvenceye ihtiyaçları olduğunu belirterek: “Bu alanda kalıcı bir çözüm için 5188 sayılı özel güvenliklere ilişkin yasada yeniden bir düzenleme yapılması gerekiyor. Özel Güvenlik emekçilerinin bir görev tanımının yapılaması lazım. Bir görev tanımları var ama patronlar güvenlikleri görev tanımları dışında çalıştırıyorlar. Bu duruma uymayan işverenlere ciddi bir yaptırım uygulanması lazım. TBMM’de güvenliklerin sorunlarının ele alınması lazım” dedi.

İŞTE GÜVENLİK EMEKÇİLERİNİN SORUNLARI

Türkiye’de özel güvenlik emekçilerinin genel olarak sorunları nelerdir?

Serdar Aslan: Türkiye’de özel güvenlik emekçilerin en temel sorunu öncelikli olarak bir güvence sorunudur. Çalıştıkları yerlerde esnek ve kuralsız çalışmalar mevcuttur. Bu daha belirgin olarak özel sektörde görülmektedir. Fabrikalarda, AVM’ler ve site projelerinde özel güvenlikler uzun saatler çalıştırılmakta ve görevleri dışında iş yapmaktadırlar. En ufak bir sorunda da kapı önüne konuluyorlar. TYP programı kapsamında çalışan emekçiler ise 9 ay gibi bir süreyle görevlendirilmekteler. Tam bir yılı doldurmadıkları için yıllık izin ve tazminat hakları da bulunmamaktadır. Maalesef güvenlik emekçileri özel sektörde asgari ücret veya biraz üssü ücret almaktadırlar.

Kaynak: Haber2021

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?