Çin’de doğum sayısının düşmeye devam etmesi beklenirken, uzmanlar, yaşlanan nüfus ve azalan iş gücünün neden olduğu sosyal ve ekonomik kalkınma üzerindeki etkileri hafifletmek için daha fazla politika iyileştirmesi çağrısında bulundu.

Demografi, devam eden iki oturumda önemli bir tartışma konusu oldu – Ulusal Halk Kongresi‘nin yıllık toplantıları, en üst yasama organı ve önde gelen siyasi danışma organı olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi. Öneriler, aile planlaması politikasını değiştirmekten, çiftleri ikinci bir çocuk sahibi olmaya teşvik etmek için vergi indirimleri sunmaya kadar uzanıyordu.

Geçen yıl yayınlanan ve ülkenin önümüzdeki beş yıl ve sonrasındaki gelişimini haritalayan bir planda, Çin’in üst düzey liderleri, yaşlanan bir nüfusa karşı ulusal stratejinin temel görevi olarak dengeli nüfus gelişimini teşvik etmek için aile planlamasını iyileştirmeyi listeledi.

Plana göre, başlıca önlemler arasında uygun fiyatlı kreş hizmetlerinin geliştirilmesi, çocuk yetiştirme ve eğitim maliyetlerinin düşürülmesi ve yaşlı bakımı endüstrilerinin ve hizmetlerinin artırılması yer alıyor.

Geçen yılki resmi doğum sayısı henüz açıklanmadı; ancak 2016’nın başında evrensel ikinci çocuk politikasının uygulanmasına rağmen son yıllarda düşmüştür.

2019’da Çin anakarasında yaklaşık 14,7 milyon doğum gerçekleşti, bu bir önceki yıla göre yarım milyondan fazla bir düşüş oldu. Ulusal İstatistik Bürosu’na göre 2016’dan bu yana üçüncü kez düşen doğum yılı oldu.

Bu arada, doğum oranı geçen yıl 1000 kişi başına 10,48’e düştü ve bu, yetmiş yılın en düşük seviyesi. Pek çok uzman, eğilimin en azından önümüzdeki birkaç yıl daha devam edeceğine ve nüfus azalmasının kaçınılmaz olduğuna inanıyor.

Tianjin’deki Nankai Üniversitesi’nde nüfus araştırmaları profesörü olan Yuan Xin, geçen yıl anakaradaki doğum sayısının yeniden düşmesini bekliyor.

“Geçen yılki doğum sayısı, insanların çocuk sahibi olma isteğinin azalması, doğurganlık oranı ve çocuk doğurma çağındaki kadın sayısının azalması gibi faktörlere göre bir önceki yılın düzeyini geçmeyecek,” dedi. Yuan, eğer eğilim devam ederse Çin’in 2025 ile 2030 arasında bir süre nüfusunda bir azalma görmeye başlayacağını söyledi.

Yüzyılın sonunda, düşüş mevcut seviyeden yüzde 50 kadar şiddetli olabilir. Temmuz ayında The Lancet tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, böyle bir projeksiyon altında Çin, Hindistan ve Nijerya’nın ardından en kalabalık üçüncü ülke olacaktı.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?