Amerikalı her yetişkini iki kez tam olarak aşılamaya yetecek kadar COVID-19 aşısı” sipariş etti ve bu aşının istiflenmesi dünya çapında bir aşı açığını artırabilir.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yönetiminin Johnson & Johnson COVID-19 aşısı siparişini 200 milyon doza ikiye katlayacağını ve bunun da ülkenin toplam aşı siparişini 800 milyon doza çıkaracağını duyurdu.

Bloomberg Çarşamba günü daha sonra yayınlanan bir haberde, Johnson & Johnson aşısının yeni düzeninin “sahip olan ve olmayan ülkeler arasındaki aşı uçurumunu daha da kötüleştirme riski” olduğunu söyledi.

Raporda, Washington’un Meksika’nın aşı dozlarını paylaşma talebini reddettiği, Avrupa Birliği’nin de “benzer itirazlarda bulunduğu” da yer aldı.

Perşembe günü Biden, 1 Mayıs’a kadar tüm yetişkin Amerikalıları COVID-19 aşılarına uygun hale getirmeye tüm eyaletleri, kabileleri ve bölgeleri yönlendireceğini duyurdu.

“Bu, herkesin o şutu hemen yapacağı anlamına gelmiyor, ancak 1 Mayıs’tan itibaren sıraya girebileceğiniz anlamına geliyor,” dedi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Cuma günü itibariyle ülke genelinde 133 milyondan fazla aşı dozunun dağıtıldığını söyledi.

CDC verilerine göre şu anda tam aşılanmış yaklaşık 35 milyon Amerikalı vardır ve yaklaşık 66 milyon kişi en az bir doz almıştır. 

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?