İran hükümeti sözcüsü Ali Rabiei Salı günü Tahran’ın ABD ile tüm tutukluların değişimine hazır olduğunu ifade etti.

Düzenli bir haber brifinginde konuşurken, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif ‘in bir mahkûm takası hakkında zaten açıkladığı pozisyonları yineleyerek, “Bütün tutukluları değiştirmeye hazırız. ABD hazırlıklı olmadığı için şimdiye kadar böyle bir şey olmadı. “
 
Hükümet sözcüsü Tasnim, “İki taraf bu konuda bir karar verebilir” dedi.
 
“ABD’nin emriyle hapse atılan dünya çapında birçok İranlı var. Bu konuda kararlar ve tedbirler alınıyor ancak Zarif ‘in de belirttiği gibi tüm mahkûmlar hakkında bir anda müzakere edip sorunu bir anda çözebileceğimize inanıyoruz ”dedi.

Geçen ay İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Saeed Khatibzadeh, bir ABD yetkilisinin Tahran ve Washington’un İran’daki Amerikalı tutsaklarla ilgili doğrudan görüşmeye başladıkları ve bunun tersi yönündeki iddiasını reddetti ve iki ülke arasında herhangi bir konuda doğrudan müzakere olmadığını söyledi..

“Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal süreçten geçmeden asılsız suçlamalarla gözaltına alınan çok sayıda İranlı mahkûm vardı ve özgürlüklerini güvence altına almak İran İslam Cumhuriyeti hükümeti için her zaman bir öncelik olmuştur” dedi. 

Ancak sözcü, yeni ABD yönetimi altındaki mahkûmların durumu hakkında ABD ile herhangi bir doğrudan teması reddetti ve bu konuyla ilgili bazı mesajların, ABD’nin çıkarları olarak hizmet veren Tahran’daki İsviçre büyükelçiliği aracılığıyla Amerikalı yetkililerle paylaşıldığını ekledi.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?