Kuzey Japonya’da yıkıcı bir deprem ve tsunaminin nükleer erimeye yol açmasından on yıl sonra, bölge sakinleri bölgeyi terk etti.

FUKUSHIMA, Japonya Deprem ve tusunami evlerinden yaklaşık 12 mil uzakta bir nükleer santrali patlatmasının ardından Tomoko Kobayashi ve kocası tahliyeye katıldı ve birkaç gün içinde eve döneceklerini umarak Dalmaçyalılarını geride bıraktı.

Beş yıl sona erdi. Şu anda bile – 11 Mart 2011’deki bu ölümcül doğal felaketlerin feci bir nükleer erimeyi başlatmasından on yıl sonra – Japon hükümeti, Fukushima Daiichi nükleer santralinin çevresindeki 12 millik ilk tahliye bölgesi içindeki köyleri ve kasabaları tam olarak yeniden açmadı. Ve öyle olsa bile, birçok eski sakinin geri dönme planları yok.

Geri dönenlerden bazıları eve dönmenin artık radyasyon riskini göze alarak daha önce yaşadıkları bölgeye gelip anılarına sahip çıktılar. 68 yaşındaki Bayan Kobayashi gibi diğerlerinin yeniden yarım kalan hayatı devam ettirme cesareti vardı.

Bir konukevini yöneten Bayan Kobayashi, “Geri dönmek için nedenlerimiz vardı ve bunu yapacak imkanlarımız vardı” dedi. “Bir dereceye kadar mantıklıydı.”

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?