Rusya ve Çin’in Ay yüzeyinin araştırılması ve Ay’ın yörüngesindeki araştırmaların ortak yapılabilmesi için bir protokol imzalandı.

9 Mart 2021 günü Roscosmos 9 Mart 2021 günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Uzay Şirketi Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin ve Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Direktörü Zhang Keijan’ın hükümetleri adına uluslararası bir ay araştırma istasyonu oluşturma konusunda işbirliği konusunda karşılıklı bir mutabakat anlaşması imzaladığını duyurdu.

“Devlet şirketi Roscosmos ve CNSA… bilimsel araştırma etkileşimini güçlendirmek, araştırmayı teşvik etmek ve uzayı barışçıl amaçlarla kullanmak amacıyla ilgili tüm ülkeler ve uluslararası ortaklar için açık erişime sahip uluslararası bir ay araştırma istasyonu oluşturulmasında işbirliğine katkıda bulunacaktır. Rus uzay ajansı yaptığı açıklamada, tüm insanlığın çıkarları. “dedi.

İmza töreni video konferansla gerçekleştirildi.

CNSA, WeChat sosyal medyasında yaptığı açıklamada, “Çin ve Rusya, Ay’da uluslararası bir araştırma istasyonu inşa etmek için bir yol haritası oluşturmak için ortak deneyim ve bilimsel teknolojiler kullanıyor” dedi.

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, ülkelerin bu alandaki işbirliği, Ay yüzeyinin incelenmesini ve Dünya’nın doğal uydusunun yörüngesinde ortak projelerin uygulanmasını şart koşuyor.

Kasım 2017’de Roscosmos ve CNSA, 2018-2022 için bir uzay işbirliği programı imzaladı. Altı bölümden oluşur: Ay ve derin uzay, uzay bilimi ve ilgili teknolojiler, uydular ve bunların kullanımı, temel bileşenler ve malzemeler, Dünya’nın uzaktan algılama verilerinde işbirliği ve diğer konular. Bu program kapsamındaki projeleri uygulamak için çalışma alt grupları oluşturulmuştur.

Temmuz 2020’de Roscosmos Şefi Rogozin, Ay araştırma üssü de dahil olmak üzere Çinli ortaklarıyla uzayda işbirliğini tartıştığını duyurdu. Konturları ve Ay araştırma üssünün önemini belirlemek için taraflar arasında birbirlerine doğru adımlar atmaya başlamak için varılan bir anlaşmaya değindi.

Roscosmos başkanı, Aralık 2020’de Federasyon Konseyi’ndeki bir yuvarlak masa tartışmasında, Haziran ayında Çin tarafının Ay’ın keşfine Avrupa’yı işbirliğine dahil etmeyi önerdiğini söyledi. Roscosmos Uluslararası İşbirliği Başkan Yardımcısı Sergei Savelyev Şubat ayı başlarında TASS’a verdiği demeçte, Rus uzay ajansının Çinli ortaklarla Ay üssü için olası bilimsel görevleri tartışmak üzere görüşmelerde bulunduğunu ve projenin teknik uygulaması üzerinde çalıştığını söyledi.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?