Fransa, 100.000’den fazla insanın tazminat talep etmesine izin verebilecek çığır açan yeni araştırmaya göre, 1960’larda ve 70’lerde Fransız Polonnezya’sındaki nükleer  testlerinin yıkıcı etkisini sürekli olarak hafife aldı .

Fransa, 1966’dan 1996’ya kadar Fransız Polinezyası’ndaki Moruroa ve Fangataufa atollerinde, yerel nüfusu, şantiye işçilerini ve Fransız askerlerini yüksek düzeyde radyasyona maruz bırakan, 1974’e kadar 41 atmosferik test de dahil olmak üzere 193 nükleer test gerçekleştirdi.Artık nükleer silahlar yasadışı olduğuna göre, Pasifik onlarca yıllık testlerde gerçeği talep ediyorDaha fazla oku

Araştırmacılar, kısa süre önce gizliliği kaldırılmış Fransız savunma bakanlığı belgelerinin 2.000 sayfasındaki verileri inceleyerek, haritaları, fotoğrafları ve diğer kayıtları analiz ederek ve Fransa ve Fransız Polinezyası’nda düzinelerce röportaj gerçekleştirerek, üç önemli nükleer testi ve bunların serpintilerini titizlikle yeniden inşa ettiler.İlanhttps://9890ecadb0bf8bb64d11375dcfeb6849.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

Araştırmacı gazetecilik haber odası Disclose , Princeton Üniversitesi’nin Bilim ve Küresel Güvenlik Programı ile çevresel adalet araştırma topluluğu Interprt arasındaki bir işbirliği olan Mururoa Dosyaları , 1966, 1971 ve 1974’teki Aldébaran, Encelade ve Centaure testlerinin etkisinin çok daha büyük olduğunu öne sürüyor. resmen kabul edildi.

Disclose’un baş editörü Geoffrey Livolsi, “Devlet, bu testlerin toksik mirasını gömmek için çok uğraştı” dedi. “Bu, hasarın ölçeğini ölçmek ve Fransa’nın Pasifik’teki nükleer deneyinin binlerce kurbanını kabul etmek için ilk gerçek bağımsız bilimsel girişim.”

Fransa’nın ulusal sağlık ve tıbbi araştırma enstitüsü (Inserm) geçtiğimiz ay testlerin sağlık sonuçları hakkında bir rapor yayınladı ve testlerin sağlıkla ilgili sonuçları hakkında bir rapor yayınladı ve bu raporla aralarında ortaya çıkan birden fazla kanser vakası arasında bir bağlantı olduğunu “kesin olarak sonuçlandıramayacağını” ileri sürdü. Adalar, ancak “doz tahminlerini iyileştirme” ihtiyacını vurguluyor.

Mururoa Files’ın tek başına Centaure bombasından kaynaklanan serpinti modellemesi – Fransa’nın testleri yeraltına taşınmadan önce atmosferde patlayan son olay – Paris’in Tahiti üzerindeki kirliliği% 40’a kadar küçümsediğini ve potansiyel olarak onlarca patlamaya izin verdiğini gösteriyor. resmen test kurbanı olarak tanınacak binlerce kişi daha.

Ekip, silahın radyoaktif mantar bulutunun boyutuyla ilgili meteorolojik verileri, askeri arşivleri ve bilimsel kayıtları kullanarak, geçişini Tahiti ve Fransız Polinezyası’nın başkenti Papeete’nin 80.000 sakini üzerinden planladı.

Bulutun kuzeye yöneleceği tahmin ediliyordu, ancak tahmin edilen yükseklik olan 9.000 m’ye asla ulaşamadı, bunun yerine yaklaşık 5.200 m’de kaldı. Orada amansız bir şekilde batıya, nüfusu korumak için hiçbir önlem alınmayan Tahiti’ye doğru uçtu ve adaya 19 Ocak 1974’te, patlamadan 42 saat sonra, saat 2’de ulaştı.Dünyanın en büyük nükleer füzyon projesi Fransa’da toplanmaya başladıDaha fazla okuİlan

Polinezya sağlık bakanlığından araştırmacılar tarafından elde edilen gizli bir rapora göre, testlerin yaklaşık 11.000 kurbanına 5 milisaniyeden (mSv) daha fazla radyasyon dozu verildi: tazminat için yeterlik seviyesinin beş katı, daha sonra belirli kanser türlerine yakalanmaları şartıyla.

Ancak araştırmacılar, 2013’te sınıflandırılan belgelere dayanarak, Tahiti ve Polinezya Leeward Adaları nüfusunun tamamının – yaklaşık 110.000 kişinin – yalnızca Centaure testinden 1 mSv’den fazla radyasyon dozuna maruz kaldığını hesaplıyor.

Araştırmacılar, yeni hesaplamalara göre, Papeete’nin bazı semtlerinde yaşayanların aldığı gerçek radyasyon dozlarının, Fransa’nın Atom Enerjisi Komisyonu (CEA) tarafından 2006 yılında yayınlanan bir araştırmada kaydedilenlerden iki veya üç kat daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

Proje aynı zamanda Paris’ten Polinezya hükümetine geçen yıl Şubat ayında gönderilen ve Temmuz 1966’da Fransa’nın ilk nükleer testi Aldéraban’dan doğrudan etkilenen Gambier Adaları’ndaki “bir dizi tiroid kanseri kümesine” atıfta bulunan gizli bir raporu ortaya koyuyor. .

Fransa’nın testlerin sağlık üzerindeki etkisinin ilk resmi olarak tanınması olan yayınlanmamış rapor, kümelenmenin “serpintinin en ağır olduğu adalara odaklandığını … kanserlerde iyonlaştırıcı radyasyonun rolü hakkında çok az şüphe bıraktığını” söylüyor.

Araştırmacılar, tiroid, boğaz ve akciğer kanserlerinin yanı sıra lösemi ve lenfoma vakaları ve stronsiyum ve sezyum zehirlenmesine bağlı kemik ve kas durumlarının adalarda yaygın olmaya devam ettiğini söylüyor, araştırmacılar, birçoğu o sırada çocuk olan çok sayıda insanla yapılan röportajlara atıfta bulunuyor. test süreleri.

Araştırmacılar ayrıca, Fransız ordusunun Fransız Polinezyası’nda bulunan ve 1966 ile 1974 yılları arasındaki testlere katılan 6.000 askeri personelden 2.000 kadarının o zamandan beri sahip olduğunu ilk kez kabul ettiği 2017’den kalma gizli bir e-posta alışverişinden de bahsediyorlar. en az bir kanser türüne yakalanmış.

Bununla birlikte, yaygın endişelere rağmen Fransa, 2010 yılına kadar sivil ve askeri mağdurlar için bir tazminat kurulu kurmadı ve davacıların – teoride – sadece o sırada Fransız Polinezyası’nda yaşadıklarını ve sonuç olarak kabul edilen 23 kanserden birine yakalandıklarını kanıtlamaları gerekiyordu. bir ödeme almak için radyasyondan.

Ancak Civen olarak bilinen yönetim kurulu, kararlarını gerekçelendirmek zorunda kalmadan iddiaların% 80’inden fazlasını reddederek şimdiye kadar sadece 63 yerel sakin dahil olmak üzere sadece 454 kişiye tazminat ödedi. Araştırmacılar, bazılarının farklı kanserlerden muzdarip birkaç üyesi de dahil olmak üzere birçok ailenin iddia etmeye çalışmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Araştırmacılar, olası davacıların bir hak talebinde bulunmak için gerekli tıbbi bilgilere veya maruz kaldıkları radyasyon seviyesini doğru bir şekilde belirleyecek araçlara sahip olmadığını söylüyor: Serpintinin etkilerini ölçmek için 26 “radyolojik gözetim noktası” na rağmen aslında adaların yüzeyinin sadece% 20’si izleniyor.

Hatalı ekipman sorunları daha da artırdı: Encelade testinin yapıldığı yıl olan 1971’de bazı radyasyon ölçüm istasyonları% 50 hata payı ile çalışıyordu.

Ayrıca araştırmacılar, CEA’nın Fransız Polinezyası’nda Civen’in tazminat kararlarını dayandırdığı radyasyonla ilgili 2006 raporunun Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından onaylandığını ortaya koyuyor – Fransız savunma bakanlığı tarafından yaptırılan ve ödenen bir çalışmada – ” içindeki tüm verilerin doğru olduğu varsayımıyla ”- ki bu onların hesaplamalarına göre durumdan uzaktır.

Araştırmacılar, o sırada ordu tarafından toplanan örneklere dayanarak ve atomik buluttan, yerdeki zehirli tozdan, kirlenmiş partiküllerin solunmasından ve özellikle kirli yağmur suyunun tüketilmesinden kaynaklanan kontaminasyon dahil olmak üzere alınan etkili radyasyon dozu sakinlerini yeniden hesapladılar.

Bazı testler için, yeniden hesaplamalar ile resmi rakamlar arasındaki fark önemsizdi. Ancak diğerleri için bu dramatikti: 1966’daki Aldébaran testleri şimdiye kadar kaydedilenden üç kat daha yüksek kirlilik seviyeleri üretti.

Kaynak: theguardian

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?