Yüksek Mahkeme adaletinin verdiği bir karar, eski Başkan Lula da Silva’nın gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı yarışmasında Başkan Jair Bolsonaro’ya karşı yarışması için zemin hazırlıyor.

Brezilya’daki Yüksek Mahkeme, Pazartesi günü eski Cumhurbaşkanı Lula da Silva’ya karşı birkaç ceza davası açtı ve Brezilya’nın siyasi geleceğini yeniden şekillendirme potansiyeline sahip bir kararla cumhurbaşkanlığını tekrar arama hakkını geri verdi.

2003’ten 2010’a kadar Brezilya’yı yöneten ateşli solcu bir lider olan Bay da Silva, sonunda Jair Bolsonaro’nun kazandığı 2018 başkanlık yarışmasında ilk sırayı almıştı. Ancak o yılın Nisan ayında Yüksek Mahkeme , 2017’de verilen yolsuzluk davasında mahkumiyet sonucu seçime girme hakkını yitirdiğine hükmetmişti.

imdi siyasi hakları geri getirilen Bay Silva’nın önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bay Bolsonaro’ya karşı yarışması bekleniyor.

Brezilya’nın askeri diktatörlüğüne saygı gösteren, kutuplaşan aşırı sağcı bir lider olan görevdeki kişi, Brezilya’da yaygın olarak “Lula” olarak bilinen ve fakir Brezilyalılar arasında saygı duyulan eski bir siyasi mahkum olan Bay da Silva’da zorlu bir meydan okumayla karşı karşıya kalacaktı.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?