İzmir’de Buca Belediyesinde çalışan Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube üyesi kadın işçiler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube yönetimi de katılırken basın metnini işyeri temsilcisi Aslı Bulut okudu.

Pandemi döneminde kadına yönelik şiddetin ve kadın emeğine yönelik saldırıların arttığını söyleyen Bulut, “Uzun süren karantina dönemleri, iş yerlerinin, okulların ve kreşlerin kapalı kalması ekonomik hayatta etkisini her geçen gün daha fazla hissettirirken, çalışma hayatında güvencesiz konumda çalışan kadınların iş hayatından çekilmelerine, çalışma biçimlerinin değişmesine, kayıt dışı sektörlerde çalışmak zorunda kalanların gelirlerinin düşmesine ve işsizliğin artmasına yol açtı” dedi.

“DİSK-AR’A GÖRE KADIN İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 37,7 OLDU”

Bulut, “Kadın istihdamının yoğun olduğu başta sağlık, eğitim, toptan ve perakende sektöründe çalışanlar bu süreçten olumsuz etkilendi. Bu sektörlerde mesai saatleri arttı ve çalışma koşulları ağırlaştı. Kayıt dışı sektörlerde çalışan 3 milyonun üzerinde kadın işçi hiçbir destekten yararlanamadığı için ciddi bir gelir kaybı yaşadı. Sayıları 1 milyonu bulan ev işçisi kadınlar ise yoğun karantina uygulamaları nedeniyle işlerinden oldu, ağırlıklı olarak emek yoğun ve düşük ücretlerle imalat ve hizmet sektöründe çalışan kadınlar ise ciddi bir iş ve gelir kaybı yaşadı. DİSK-AR tarafından yapılan hesaplamaya göre geniş tanımlı kadın işsiz sayısı 4 milyon 764’ü bularak yüzde 37,7 oldu” diye konuştu.

“ÜCRET FARKI ARTTI”

Ücretli çalışan kadın ve erkekler arasında ücret farkının yüzde 20,7’ye yükseldiğini ifade eden Bulut, “2020 yılında erkekler tarafından en az 284 kadın öldürüldü, 265 çocuk cinsel istismara uğradı, 792’i kadın şiddete uğradı” dedi.

“Eşitsizliğe, adaletsizliğe ve şiddete karşı yaşasın 8 Mart” diyen Bulut, kadınların taleplerini şöyle sıraladı.

Kaynak: Evrensel

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?