Kuzeybatı Nijerya’da Cuma günü okullarından kaçırılan 200’den fazla kızın serbest bırakılmasının memnuniyet verici bir gelişme olmasına rağmen, Salı günü BM yetkilileri, ülkenin kuzeydoğusundaki siviller ve yardım tesislerinin saldırıya uğradığını ve acı çeken sivillerin kötü durumunun altını çizdiğini söyledi. yıllarca süren çatışma ve güvensizlik.  

Nijerya’daki BM Mukim ve İnsani Yardım Koordinatörü Edward Kallon, Pazartesi günü geç saatlerde (yerel saatle) başlayan huzursuz Borno eyaletindeki Dikwa’daki saldırıyı kınadı. https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=UN_News_Centre&dnt=false&embedId=twitter-widget-0&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1366729335210655747&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fnews.un.org%2Fen%2Fstory%2F2021%2F03%2F1086112&siteScreenName=UN_News_Centre&theme=light&widgetsVersion=889aa01%3A1612811843556&width=550px

“Bilgiler hala geliyor gibi, ben birkaç yardım kuruluşlarının binaları duymak çileden am ve hastane bildirildi alevler veya sürekli hasara kuruldu”, o söyledi açıklamada Salı günü. 

Şiddeti Durdurun 

“Siviller ve yardım çalışanları, tesisleri ve varlıkları asla hedef olmamalı. Her zaman korunmalı ve saygı görmelidir ”diyen Bay Kallon, tüm silahlı grupları şiddeti derhal durdurmaya çağırdı. 

BM yetkilisi ayrıca, kampların içinde ve dışında yaşayan ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yanı sıra yıllarca yerinden edildikten sonra hayatlarını yeniden inşa etmek için topluma dönenlerin de dahil olduğu binlerce Dikwa sakininin güvenliği ve güvenliği konusundaki derin endişelerini dile getirdi. 

Eyalet başkenti Maiduguri’den yaklaşık 90 kilometre (56 mil) uzakta olan Dikwa kasabası, Bama, Ngala, Mafa ve Marte yerel yönetim bölgelerine bir geçit olarak hizmet veren önemli bir geçiş noktasıdır.  

Saldırı, özellikle Borno eyaletinde yayılan COVID-19 salgını riskleri nedeniyle umutsuzca insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyan yaklaşık 100.000 kişiye sağlanan desteği etkileyecek ”dedi. 

Kuzey Nijerya, on yıldan fazla bir süredir Boko Haram’ın aşırılık yanlısı ayaklanmasının pençesindeydi ve bu, yaygın yer değiştirmenin yanı sıra hızla artan açlık ve yetersiz beslenme seviyelerine yol açtı.    

Kız öğrencilerin serbest bırakılması haberi, ‘rahatlama’: UNICEF 

Yine Salı günü, BM Çocuk Fonu ( UNICEF ) Cuma günü erken saatlerde Nijerya’nın Zamfara eyaletindeki Jangebe’deki okullarına düzenlenen saldırıda 200’den fazla kızın serbest bırakıldığı bildirildi . 

“Kız öğrencilerin salıverilmesinden ve ailelerine sağ salim dönmelerini dört gözle beklerken, öğrencilere ve okullara yönelik saldırıların sadece kınanması değil, aynı zamanda çocukların eğitim hakkının ihlali olduğunu yineliyoruz”, Peter Hawkins, UNICEF Nijerya Temsilcisi, yaptığı açıklamada . 

“Herhangi bir toplumun ihlal etmeyi göze alamayacağı bir haktır” dedi. 

Bay Hawkins, çocukların okula gitmekten ve ebeveynlerin çocuklarını sınıfa göndermekten korkmaması için yetkilileri ülkedeki okulları korumak için “tüm önlemleri almaya” çağırdı. 

Kuzeybatıda yerinden edilme devam ediyor: UNHCR 

Bu arada BM mülteci ajansının ( UNHCR ) Salı günü bildirdiğine göre  şiddet, komşu Nijer’e kaçan binlerce dahil olmak üzere Nijerya’nın kuzeybatısındaki yeni yerinden edilmeyi şiddetin de artmakta olduğu bölgelere çekmeye devam ediyor.

UNHCR sözcüsü Boris Cheshirkov, Cenevre’de düzenli bir medya brifinginde , “Nijer’deki BMMYK ekipleri, Maradi’nin kendi içinde ölümcül şiddette bir artış kaydetti; Ocak ve Şubat 2021’de 2020’nin ikinci yarısına kıyasla daha fazla kayıp ve ciddi olay bildirildi” dedi . . 

Bu yıl 7.660’ın üzerinde Nijeryalı mülteci Nijerya’nın Maradi’sine gelerek, ülkelerinde yerlerinden edilmiş Nijer vatandaşları da dahil olmak üzere toplam yaklaşık 100.000 yerinden edilmiş kişiye ulaştı. 

Bay Cheshirkov, kaçanların “korkunç cinayetler, fidye için adam kaçırmalar ve yağmalanmış köyler” olarak nitelendirildiğini belirterek, birçoğunun çiftçiler ve çobanlar arasındaki çatışmaların yanı sıra çoğu köyde kurulan öz savunma gruplarıyla ihtiyatlılığın da yakalandığına dikkat çekti. . 

“Kaçan insanların acil olarak suya, yiyeceğe, barınağa ve sağlık hizmetlerine ihtiyacı var. Çoğu, canlarını kurtarmak için aceleyle eli boş kaçtı ”dedi. 

Duruma yanıt veren BMMYK, hayat kurtaran yardım ve koruma sağlıyor ve sınır izleme faaliyetlerini büyüttü. Teşkilat ayrıca su, sağlık ve sanitasyon gibi daha iyi imkanlarla 11.000’den fazla mültecinin sınırdan köylere taşınmasını destekledi. 

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?