İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl İl Temsilci Ayetullah Keskin, Bingöl şehir merkezinin deprem açısından riskli olduğunu belirterek, Bingöl’ün en büyük problemi şehir merkezidir. Şehir merkezinde imardan kaynaklanan yolların darlığı, yapıların eski olması sorundur” dedi.

Jeoloji Mühendisleri Odası, geçtiğimiz hafta Bingöl ile ilgili deprem raporunu açıklayarak, Bingöl, Karlıova ve Yedisu merkezleri ile 36 köyün direk fay hatları üzerinde olduğuna dikkat çekmişti.Jeoloji Mühendisleri Odası raporu ile ilgili Artı Gerçek’e konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl İl Temsilci Ayetullah Keskin, bu raporun ardından belediyelerin İmar Plan Tadilatı yapması gerektiğini söyledi. Öncelikle fay hatlarının geçtiği bölgelerle ilgili çalışma yapılması gerektiğini belirten Keskin, “Örneğin bu fay hatlarının geçtiği yerlerde kat sayısı beşse, ikiyle sınırlandırılması gerekiyor” dedi.

KOT FARKLI OLAN YERLER SORUNLU
Keskin, Bingöl’de mevcut yapıların kat durumu ile ilgili de bilgi verdi. Bingöl’de kat sayısının maksimum 5 olduğunu ifade eden Keskin, kot farkı olan yerlerde 5 katlı olması gereken yapıların 7-8 kata kadar çıkarıldığını söyledi.  Bu yapıların eğilimli olan yerlerde olduğunu ifade eden Keskin, “Kot farkı olduğu yerlerde alt katlar bodrum olarak geçtiği için kat olarak geçmiyor. Arkadan baktığında 8 kat görünüyor ama önden bakınca 5 kat. Ekstra kat yapılmış. Bu yapılar risk oluşturuyor” diye anlattı.

OKULLAR İÇİN GÜÇLENDİRME ÇALIŞMASI YAPILIYOR
Kentte en son yıkım 2003 depreminde yaşandı. Depremde en çok devlet kurumları zarar görmüştü. En son bu yıl şehir merkezinde bulunan çok sayıda caminin deprem yönetmeliğine uygun olmadığı ortaya çıkmasının ardından 7 cami kapatıldı. Kent merkezinde bulunan okulların da 2003 depreminde hasar gördüğü biliniyor. Şu anda okulların güçlendirilmesi ile ilgili çalışmaların başlatıldığını anlatan Keskin, “Okullarla ilgili güçlendirme projelerinin ihalesi yapıldı. Yakın zamanda 16 ve 11 olmak üzere toplam 27 tane okul için güçlendirme ihaleleri yapıldı. Güçlendirme ihaleleri şu an ilanda” dedi.

ŞEHİR MERKEZİ RİSKLİ
Bingöl’de yapıların çoğunun yeni olduğunu ifade eden Keskin, en çok yapılaşmanın 2003 depreminden sonra yaşandığını hatırlattı.“2007’de yeni deprem yönetmeliği, 2011’de yapı denetimin aktif olması kentteki yapı güvenliğini bir üst seviyeye ulaştırdı” diyen Keskin, Şehit Mustafa ve Uydukent bölgesinin yenilendiğini söyledi. Eski ve çok katlı yapıların olduğu Karşıyaka Mahallesi, Saray mahallesi Selim Atalay camii arkası olan bölgenin de yıkılıp yapıldığını anlatan Keskin, “Karşıyaka mahallesi yüzde 75-80’i yıkılıp yapıldı. Bu anlamda bir dönüşüm oldu. Bingöl’de en büyük problemi şehir merkezidir. Şehir merkezinde imardan kaynaklanan yolların darlığı, yapıların eski olması sorun. Bingöl’ün kenar mahallelerinde ciddi sıkıntı yok. Bu mahallelerde yapılaşma 10 yıl içerisinde oldu. Bu mahalleleri göz önüne aldığımızda yüzde 80-90’ı yeni yapılar” dedi.


BELEDİYE MESLEK ODALARINI ÇALIŞMALARA DAHİL ETMELİ

Bingöl’de fay hattının şehir merkezinden geçtiğini ifade eden Keskin, belediyenin bu bölgede ufak yapıların, parça parça olan yapıların arsalarını birleştirilmesine yönelik çalışması olduğunu söyledi.  Kent merkezinde bir pilot bölge belirlenerek bu bölgenin risk haritasını çıkarmaya yönelik bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Keskin, işin maddi boyutunun yüksek olduğunu, yereldeki kurumların bu çalışmalara destek vermesini istedi. Belediyelerin yaptığı çalışmalar hakkında net bilgi sahibi olmadıklarını söyleyen Keskin, “Belediyeler bu konuda yapacakları çalışmalara meslek odalarını dâhil etmesi gerekiyor. Ama maalesef bunu yapmıyorlar” diye konuştu.
Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?