Bölge, taraflar arasında hem siyasi hem de ekonomik diyaloğu düzenlemektedir

Avrupa Birliği-Ermenistan Kapsamlı ve Gelişmiş Ortaklık Anlaşması (CEPA), anlaşmanın 24 Kasım 2017’de imzalanmasıyla üç yıllık onaydan sonra 1 Mart’ta resmen yürürlüğe girecek.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı onay sürecinin tamamlandığına dair yaptığı açıklamada, anlaşmanın Erivan ile Brüksel arasındaki ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşıdığını söyledi. Belge, taraflar arasındaki hem siyasi hem de ekonomik diyaloğu düzenlemektedir.

Diplomatik kurum, özellikle adalet, güvenlik, ekonomi, tarım, eğitim, bilim, kültür ve sağlık gibi çeşitli alanlarda işbirliğini özetleyen, ortaklık için istikrarlı bir yasal zemin sağladığını belirtiyor.

Bakanlık, “Anlaşmanın etkili bir şekilde uygulanması Ermeni vatandaşları için somut sonuçlar sağlayacak, büyük ölçekli reformlarla demokrasinin yanı sıra siyasi, ekonomik ve sosyal istikrarı güçlendirecek ve zamanla refah ve yaşam standartlarını etkileyecektir.” Dedi.

Belgede ayrıca Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümü de değerlendiriliyor. Bunun ışığında AB, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının çabalarını ve yaklaşımlarını destekleme taahhüdünü yineledi.

Whatsapp Hattı >>
Yardıma mı ihtiyacınız var?
BİZİM MEYDAN | Canlı Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?